За часів китайського філософа та мислителя Конфуція побажання «аби ти жив в епоху змін!» адресували ворогам. Не можу навіть уявити собі, що ж це за ворог побажав Україні та українському бізнесу жити в таку епоху?.. Адже триває вона занадто довго. Можна було б і потерпіти, і почекати, аби знати, скільки, заради чого та на що чекати. Складається враження, що всі зміни та реформи в країні роблять не заради розвитку бізнесу та добробуту населення країни, а заради самих змін, або показати інвесторам та грантодавцям, що щось відбувається і їхні гроші витрачають недарма. Вони, може, й вірять, але представники українського бізнесу — навряд чи.
Створили САП
та НАЗК, від яких очікували антикорупційних подвигів. Але, крім чвар між ними
самими та владою, результатів ми не бачили. Проте депутати говорять про загрозу
скасування безвізу через призначення залежного голови одного з цих органів.
На початку вересня Верховна Рада ухвалила в першому читанні та прийняла за основу законопроект про створення Бюро економічної безпеки (БЕБ). Воно розслідуватиме злочини у сфері державних фінансів та замінить податкову міліцію. Що це: зміна підходів до бізнесу чи вивіски? Чи просто чергова діяльність заради діяльності? Завдання майбутньої структури — не консультувати бізнес, не допомагати йому, а тиснути на нього вже в новому обличчі. Отже, знову лише видимість змін — створять та в черговий раз «заБЕБають» бізнес...
За допомогою міжнародних донорів нещодавно було проведено опитування бізнесу щодо роботи митниці. Експерти та чиновники не могли натішитися з того, що результати кращі, ніж за часів проведення минулого опитування. Але з огляду на відповіді підприємців, які брали в ньому участь, цей оптимізм я охарактеризував би, як не «краще ніж було», а «добре, що гірше не стало». Значних результатів не видно.
Добігає кінця поточний рік. Фінансове планування на наступний рік проходитиме у таких невизначених умовах, яких ще не було. Тут і війна, і корона криза, і чергове падіння національної валюти. А наступного року матимемо два задекларованих підвищення «мінімалки», що невідомо як позначаться на становищі малого бізнесу. Вже навіть замислюєшся, що краще: ось такі непередбачувані «зміни» чи передбачувана стабільність, в якій є перспектива зростання фінансових показників підприємств, а як наслідок — доходів держави.
Але все частіше виникає побоювання, що імітація активної діяльності влади й
далі штовхатиме бізнес в обійми тіньової економіки.
agredactor@vdpa.com.ua