Корисна інформація про умови надання фінансових послуг у період воєнного стану

Обслуговування кредитів

▪️Національний банк дозволив банкам не враховувати несплату за кредитами як прострочення упродовж дії воєнного стану та 30 днів після цього, якщо несплата пов’язана із російською агресією.

▪️ Банки запроваджують кредитні канікули за кредитними продуктами.

▪️Кредитні канікули – це перенесення сплати боргу на інший термін, тобто це відтермінування здійснення платежів за кредитом під час дії воєнного стану в країні.
УВАГА! Це не прощення боргу, а відтермінування платежів!

▪️Якщо під час кредитних канікул ви не будете погашати кредит, вам не будуть нараховувати пені та штрафи, та це не зіпсує вашу кредитну історію. Проте кредит необхідно буде виплатити.

▪️Якщо у вас є можливість платити за кредитом, виконуйте свої кредитні зобов’язання у звичайному режимі.

▪️У кожного банку свої умови кредитних канікул, тому дізнавайтеся про конкретні умови у банку, в якому ви обслуговуєтеся.

2️⃣ Платіжні картки

▪️Банки можуть автоматично або за запитом продовжити термін дії вашої картки, якщо він сплив/спливає. Запитайте у свого банку.

3️⃣ Тарифи на фінансові послуги

▪️Банки переглядають тарифи на надання своїх послуг в сторону зменшення або скасування, зокрема переглядаються комісії на переказ коштів, на платежі на допомогу армії, комісії за користування картками, обслуговування карток та рахунків для фізичних осіб та підприємців, зняття готівки в Україні та за кордоном, комісію за конвертацію тощо.

4️⃣ Операції з іноземною валютою

▪️Продати іноземну валюту можна: у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.

▪️Обмеження на продаж іноземної валюти відсутні.

▪️ Купівля іноземної валюти поки заборонена (заборона діє з 24 лютого 2022 року). Виняток (з 8 березня) – купівля валюти у відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації державою-агресором (у разі наявності валюти).

5️⃣ Зняття коштів з рахунків

▪️Валюта: зняти кошти з валютного рахунку можна у валюті рахунку в еквіваленті 30 тис. грн на день без комісій (дозволено з 1 березня 2022 року). Наприклад, у вас є доларовий рахунок – ви можете зняти з нього трохи більше тисячі доларів на день, якщо рахунок в євро – тоді зняти можна близько 900 євро на день. Або продати відповідний еквівалент валюти із зарахуванням гривневих коштів на рахунок в національній валюти і зняти 100 тис. на день.

▪️Гривня: з рахунку в національній або іноземній валюті можна зняти готівкову гривню у розмірі - 100 тис. грн на день.

ВАЖЛИВО! Окремі правила діють для громадян, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором.
Національний банк дозволив клієнтам на територіях, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором, знімати готівкову національну та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою.

Також дозволено здійснювати купівлю готівкової іноземної валюти та банківських металів з фізичною поставкою за умови наявності коштів або банківських металів у філії/відділенні банку.

Рішення про здійснення таких операцій приймається керівником банку та може делегуватися керівникові філії/відділення банку.

6️⃣ Використання коштів з арештованих рахунків

▪️Дозволено користуватися коштами на рахунках, на які був накладений арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями. Сума стягнення не має перевищувати 100 тис. грн.

7️⃣ Зняття готівки

▪️Крім зняття готівки з банкоматів, у разі гострої потреби в готівці ви можете отримати її в підприємствах торгівлі – супермаркетах, аптеках чи АЗС.

▪️Щоб отримати готівку необхідно оплатити будь-яку покупку ПЛАТІЖНОЮ КАРТКОЮ і під час розрахунку попросити касира зняти з неї потрібну вам суму готівки. Отримати можна від 500 гривень, але не більше 6 000 гривень (уточнюйте можливу суму видачі на касі торговця).

Джерело: телеграм НБУ