Кредити під час війни. Чи є попит?

Щокварталу Національний банк України проводить опитування щодо умов банківського кредитування та публікує його результати на своєму сайті. Мета опитування — поглибити розуміння стану й тенденцій розвитку кредитного ринку Національним банком та учасниками банківського сектору. Звіт містить узагальнені оцінки й прогнози змін стандартів та умов кредитування корпоративного сектору і домогосподарств, змін кредитного попиту тощо. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України.

За результатами опитування, яке проводилося з 28.06. по 12.07.2022 р. серед кредитних менеджерів 27 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 94%, узагальнений висновок можна сформулювати так: попри те, що у ІІ кварталі банки констатували посилення негативного впливу війни на показники кредитування,  вони очікують поступового відновлення попиту на корпоративні кредити та швидшого — на споживчі.

У квітні–червні 2022 року інтерес позичальників до бізнес-кредитів суттєво не змінився. Як і у І кварталі, потреба в оборотному капіталі, реструктуризації боргу та внутрішньому фінансуванні підсилювали попит. Частково відновився попит на гривневі та короткострокові позики, більшою мірою для МСП.

 Більшість банків вдруге поспіль повідомили про посилення стандартів корпоративного кредитування, більшою мірою для довгострокових, валютних кредитів та позик великому бізнесу.

У наступні 12 місяців більшість респондентів прогнозують скорочення обсягів як корпоративного, так і роздрібного кредитування.  Водночас оцінки перспектив відновлення споживчого кредитування дещо покращилися порівняно з попереднім кварталом.

Банки вважають, що якість кредитного портфеля погіршиться.

Респонденти очікують скорочення фондування в наступні 12 місяців, проте мають оптимістичніші порівняно з І кварталом оцінки перспектив залучення коштів населення.

У найближчі три місяці банки прогнозують, що усі види ризиків надалі посилюватимуться.