Європейська Бізнес Асоціація: умови ведення бізнесу в Україні у воєнний час потребують спрощення. Є пропозиції...

Україна і, зокрема, бізнес, що працює в країні зазнав суттєвого негативного впливу від повномасштабного вторгнення рф. Особливо постраждали ті території, на яких ведуться/велися бойові дії (території можливих та активних бойових дій); деокуповані території; території, засмічені вибухонебезпечними предметами (заміновані території); території, які періодично піддаються ворожим обстрілам.

Тому відновлення економіки таких територій вимагає значних зусиль для відбудови та розвитку бізнесу. І в цьому аспекті важливою для бізнесу є координація та діалог з органами влади та органами місцевого самоврядування. Адже, насправді, бізнес розуміє, що наполягати на фінансовій підтримці від держави не варто – країна сама потребує значних фінансових ресурсів, які наближають нас всіх до Перемоги. Але все ж готовність чути та слухати одне одного, координація вкрай допомогли б підприємцям триматись та працювати в такі непрості часи. Про які ж аспекти для кооперації йде мова?

На думку компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації, реалізація таких першочергових кроків сприятиме відновленню економічної активності територій.

Зокрема, вирішення питання з блокування податкових накладних, забезпечення своєчасного відшкодування ПДВ та недопущення затримок з відшкодуванням підтверджених сум ПДВ. Крім того, законодавче закріплення недопущення ініціатив з підвищення податкового навантаження на платників податків (зокрема, шляхом індексації ставок податків, ренти, а також будь-яких інших змін в умовах оподаткування, що зумовлюють різке підвищення податків).

В контексті майнових питань, йдеться про запровадження прозорої процедури оцінки втрат юридичних осіб через руйнування, пошкодження та окупацію виробничих потужностей, а також механізму грошових компенсацій для бізнесу за втрати. Крім того, заборона банкрутства переробних підприємств через зруйновані потужності на період дії воєнного стану та введення мораторію на дострокове стягнення майна підприємств агропромислового комплексу.

Оскільки люди є вкрай важливою складовою як для розвитку бізнесу, так і для перемоги країни, то вкрай важливим є забезпечення прозорих та прогнозованих мобілізаційних заходів; прозорих можливостей для відрядження закордон з бізнесових питань з обов’язковим контролем повернення та персональною відповідальністю.

В контексті фінансування важливими є кілька аспектів. З одного боку, забезпечення широкого й відкритого доступу до наявних програм відновлення, грантових і донорських програм, а також прозорого механізму розподілу міжнародної фінансової допомоги. З іншого боку, впровадження широкої можливості пільгового кредитування на відновлення зруйнованого та пошкодженого майна і подальший розвиток. До прикладу, збільшення обсягів фінансування Державної кредитної програми «Доступні кредити 5−7−9» у галузі переробки агропродукції до 1 млрд грн, що, за оцінками представників бізнесу, відповідає середній вартості сучасних потужних підприємств, беручи за базові фінансові показники для кредитування звітність 2020-2021 років.

Водночас Україні необхідні і нові інвестиційні проєкти — аби економіка країни не тільки трималась, але і розвивалась, враховуючи масштаби втрат. Тому потрібним є запровадження єдиного дозвільного вікна з сервісами для внутрішніх та зовнішніх інвесторів усіх розмірів – адже наразі часом інвестор (особливо, іноземний) не дуже розуміє, хто може в Україні стати тією правою рукою, що проведе його по всім процесам, процедурам, інституціям для запуску бізнесу в країні. Власне тому Європейська Бізнес Асоціація і стала партнером в запуску Global Business for Ukraine ініціативи – аби, серед іншого, допомагати глобальним компаніям більше знайомитись з Україною та її бізнес-можливостями. Ну і не менш важливим в контексті інвестицій від міжнародних партнерів є запровадження інструментів страхування інвестицій та об’єктів, що відновлюються, від воєнних ризиків.

Тож від імені спільноти просимо Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Першого віце-прем’єр-міністра України – Міністра економіки України Юлію Свириденко та Міністра фінансів Сергія Марченка звернути увагу на ці пропозиції в контексті спрощення умов ведення бізнесу в Україні та, особливо, на територіях, які суттєво постраждали внаслідок збройної агресії рф.

Джерело: Європейська Бізнес Асоціація