Тотальна апаратизація: до чого призведе введення РРО

ЩОДО ЗАПРОВАДЖЕННЯ РРО ІСНУЄ ЧИМАЛО ПОБОЮВАНЬ ТА ЧУТОК. БІЛЬШІСТЬ ІЗ НИХ ПОРОДЖЕНІ ЧЕРГОВОЮ НЕДОВІРОЮ ДО ІНІЦІАТИВ ДЕРЖАВИ АБО ПРОСТО НЕЗНАННЯМ МОЖЛИВОСТЕЙ АПАРАТІВ. ВОДНОЧАС ЇХ ПРАВИЛЬНЕ ВИКОРИСТАННЯ НЕ ТІЛЬКИ ВПОРЯДКУЄ РОБОТУ ПІДПРИЄМЦІВ, А Й ПОЛЕГШИТЬ ЇЇ

Передусім слід зазначити, що РРО не потрібні для ФОП І групи, якщо їхній дохід не перевищує 300 тис. грн, а також він не обов’язковий для фізичних осіб, які реалізовують на ринках городину та вживані власні речі.

До 1 січня 2021 року РРО можуть не використовувати платники єдиного податку ІІ–IV груп із доходом не більше 1 млн грн, незалежно від обраного виду діяльності, крім реалізації:

 • технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;
 • лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я.

ФОПи, доходи яких перевищать 1 млн грн, повинні почати користуватися РРО з першого числа першого місяця кварталу, що настане за тим, у якому був перевищений дохід.

Які ФОПи повинні застосовувати РРО?

З 1 січня 2021 року РРО повинні будуть застосовувати ФОП ІІ–IV груп щодо операцій, які належать до таких:

 • реалізація товарів (надання послуг) через Інтернет;
 • реалізація лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;
 • реалізація ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння;
 • роздрібна торгівля уживаними товарами в магазинах (секонд-хендах);
 • реалізація технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту;
 • турагентства і туроператори;
 • ресторани та кафе, крім продажу води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок та бідонів; страв і безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу;
 • готелі та подібні місця тимчасового розміщення;
 • продаж текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), деталей і приладдя для автотранспортних засобів.

З 1 квітня 2021 року РРО повинні запровадити всі платники єдиного податку ІІ–IV груп.

Такий поступовий перехід на РРО для платників єдиного податку ІІ–IV груп (ФОП) запроваджено, аби звести нанівець спроби великого бізнесу зменшити обсяг податків через використання ФОП. У ролі «наглядачів» можуть бути звичайні покупці. Вони, як вважають автори нововведень, будуть отримувати винагороду (кешбек), якщо повідомлятимуть про порушення під час видачі чека. Позитивний вплив цих законів на податкову систему очевидний.

А тепер давайте поговоримо про страхи. Будьмо об’єктивними: РРО бояться не через самі касові апарати, а через дії та звички податківців щодо майбутніх перевірок, пов’язаних із РРО. Будь-яка перевірка майже завжди закінчується штрафними санкціями. Заспокоїти може хіба що те, що такі норми запроваджують не лише щодо вас, а й щодо ваших конкурентів.

Утім, жодної крамоли в плані уряду немає, бо касові апарати потрібні передусім для боротьби з контрафактними ліками, контрабандними та небезпечними товарами, ділками тіньової економіки. РРО можуть сприяти виведенню грошової маси з тіні та скороченню дефіциту бюджету.

Виробників фіскальної техніки в Україні не так багато. Підприємець може обрати РРО будь-якого виробника. Головна умова — його наявність у Держреєстрі РРО України для вашої сфери діяльності. Яку модель РРО вибрати, залежить від ваших бізнес-процесів, бюджету, потреб і особистих уподобань.

Використання фіскальної техніки надає багато нових можливостей, про які підприємці й не підозрювали. Серед них можна виокремити такі.

Облік виручки та контроль руху грошей. Рух грошей оформлюється через фіскальну техніку. Тому в будь-який момент часу, знявши звіт, ви миттєво дізнаєтесь про точний розмір виторгу за день, яка сума грошей повинна бути в касі, скільки грошей взято з каси на службові потреби тощо.

Контроль залишків товарів. Якщо зазначити фактичну кількість товару на складі / у торговельному залі, то під час продажу кожної одиниці товару буде зменшуватись його початкова кількість. Отже, ви знатимете про свої товарні залишки в будь-який час і без переобліку. Звіт залишку можна надрукувати на касовій стрічці, вивантажити в Excel або інше програмне забезпечення.

Інвентаризація. У разі нагальної потреби перевірити наявні залишки, достатньо зняти з апарату звіт за товарними залишками та перевірити фактичну наявність товарів на полицях. Зняти такий звіт можна як по всьому магазину в цілому, так і за окремою товарною групою, за конкретним товаром тощо. Оперативну звірку залишків можна провести в будь-який момент.

Планування закупівель. Кожна операція фіксується у пам’яті пристрою. Завдяки цій особливості ви отримуватимете відомості про продажі певної позиції за потрібний проміжок часу. Таким чином, можна оцінити рівень попиту і на підставі цих даних спланувати закупівлі.

Аналіз продажів і бізнес-аналітика. На підставі відомостей про продажі з касового апарату можна оцінити найприбутковіші товари, швидкість обороту залишків на складі, збиткові позиції, витрати на наступний період, статистику продажів у розрізі днів тижня та навіть часу доби.

Контроль добросовісності продавців. У власника є можливість у будь-який момент порівняти кількість виручки з наявними на теперішній момент залишками на складі. Це позбавляє недобросовісних продавців можливості привласнити виручку або приховати помилку в розрахунках із покупцем.

Швидка переоцінка товарів. За допомогою касового апарату можна за кілька хвилин поміняти вартість великої кількості позицій.

Спрощення звітності перед податковою. Сучасні апарати мають електронну контрольну стрічку: копії чеків друкувати і зберігати не потрібно. Достатньо наприкінці дня надрукувати один чек — так званий Z-звіт, а звітні дані передаються в податкову автоматично, через інтернет.

Дисконтна система. На касовому апараті можна проводити оплату за допомогою бонусів, дисконтних карт, купонів та інших аналогів грошового еквівалента. Це дає можливість створити для клієнтів систему лояльності — те, що неможливо реалізувати із «зошитовим» обліком.

Усі складні рішення ґрунтуються на зважуванні цінностей: або ризики перед Державною податковою службою, або вигоди та зиски, що їх надає використання касового апарату. Всі приватні підприємці повинні їх ретельно проаналізувати. Не тільки на найближчу перспективу, а й на довготермінову.

Сподіваюсь, що найближчим часом діалог влади та підприємців продовжиться, і як наслідок — це забезпечить рівні умови ведення бізнесу та детінізацію економіки. Бережіть себе і довіряйте власним бізнес-професіоналам!

Якщо ви бажаєте висловити свою думку з наболілих питань, внести пропозиції до законодавства, чекаємо на ваші листи за адресою: agredactor@vdpa.com.ua.