Рятувальне коло: допомога від держави з часткового безробіття

ВИМУШЕНЕ БЕЗРОБІТТЯ, ПОВ’ЯЗАНЕ З ДІЄЮ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ КАРАНТИННИХ ЗАХОДІВ, БОЛЯЧЕ ВДАРИЛО ПО БІЗНЕСУ. НАЙБІЛЬШ ВРАЗЛИВИМИ СТАЛИ МАЛИЙ ТА СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС. ТАК ЗВАНА ФІНАНСОВА ПОДУШКА, ЯКОЮ МОЖНА БУЛО БИ СКОРИСТАТИСЯ ПІД ЧАС ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ, БУЛА В НЬОГО НЕ ТАКОЮ ВЕЛИКОЮ ТА ТОВСТОЮ, ЩОБИ ПЕРЕЖИТИ ЦІ ЧАСИ. НАРЕШТІ, ДЕРЖАВА РОБИТЬ ПЕРШІ НЕПЕВНІ КРОКИ — ПЛАНУЄ ВИПЛАТУ ФІНАНСОВОЇ ДОПОМОГИ З ЧАСТКОВОГО БЕЗРОБІТТЯ

Домогтися від держави податкових послаблень, пільг чи навіть грошей у вигляді компенсацій — справа важка, а інколи навіть безнадійна. Саме тому, поки «залізо гаряче», слід скористатися можливістю отримати кошти для своїх працівників, які вимушено працюють неповний час.

Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про затвердження Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.04.2020 р. № 306 (далі — Порядок). 

Порядок передбачає виплату допомоги з часткового безробіття на період карантину. Допомога складається з коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Гроші мають надати міські, районні та міськрайонні центри зайнятості та філії регіональних центрів зайнятості  роботодавцям із числа суб’єктів малого та середнього підприємництва. Кошти призначено для виплати допомоги працівникам у разі втрати ними частини заробітної плати, внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності внаслідок  карантину.

Допомогу у зв’язку із частковим безробіттям на період карантину надає центр зайнятості. Роботодавець використовує ці кошти для виплати застрахованим особам, з якими оформлено трудові відносини, крім осіб, які отримують пенсію та з якими не припинено трудові відносини. Кошти виплачують у разі втрати застрахованими особами частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу через зупинення (скорочення) діяльності. Для отримання такої допомоги роботодавець повинен зібрати всі необхідні документи та звернутися до центру зайнятості за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та подати відповідні документи (схема).

За отриманням коштів для виплати працівникам допомоги з часткового безробіття на період карантину роботодавець може звернутися протягом 30 календарних днів з дня зупинення (скорочення) діяльності. Розмір допомоги не може перевищувати розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом.

Допомога має бути надана за кожну годину, на яку працівникові скорочено передбачену законодавством тривалість робочого часу, з розрахунку двох третин тарифної ставки (окладу), встановленої працівникові відповідного розряду.

Якщо у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності з’являються інші працівники, не включені до відомостей, за якими вже ухвалено рішення про надання допомоги з часткового безробіття на період карантину, то роботодавець додатково подає до центру зайнятості на розгляд відомості про таких осіб.

Схема. Алгоритм дій роботодавця для отримання допомоги з часткового безробіття

Виплату працівникам допомоги з часткового безробіття на період карантину роботодавець здійснює з першого дня скорочення тривалості їх робочого часу в межах строку зупинення (скорочення) діяльності, але не більше 30 календарних днів після завершення карантину. Водночас, за інформацією з компетентних джерел, цей термін може бути подовжений до 90 днів. Верховна Рада готує відповідний законопроєкт до розгляду.

Виплати та перспективи

Виплати з часткового безробіття почалися з початку травня та тривають з наростанням. Збільшується  кількість роботодавців, які звертаються за допомогою. За інформацією Мінекономіки, за першу половину травня із заявами на виплату допомоги звернулося більше 7 тисяч роботодавців. Майже щодо 2 тисяч з них було ухвалено позитивне рішення. Це дозволило здійснити виплати більше ніж 26 тисячам працівників. На стадії розгляду перебуває близько 5 тисяч заяв.

За словами міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашко, кількість заяв із кожним днем збільшується. Програма спрямована на допомогу малому та середньому бізнесу щодо покриття витрат на зарплату робочим, яким скоротили робочий час, але завдяки цьому зберегли робочі місця. На програму, за словами чиновника, держава виділили 4,7 млрд грн. Але ця сума не остаточна. Якщо кількість звернень збільшуватиметься, то за рахунок перерозподілу коштів сума буде збільшена, аби виконати всі заявки.

Центри зайнятості мають право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти перерахування коштів Фонду роботодавцю для виплати працівникам допомоги з часткового безробіття на період карантину в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду.

Контроль за цільовим використанням коштів, що їх перераховують роботодавцю, покладено на центри зайнятості. Його здійснюють шляхом проведення відповідної перевірки протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам. Центр має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, у тому числі в письмовій формі.

Поміж роботодавців панує переконання, що краще не мати справу з державою, бо потім перевірки не дадуть жити. Воно є справедливим наполовину. Чому? Перевірки будуть обов’язково. Справді, якщо держава виділяє гроші, вона не затримується і з перевірками. Але…

Якщо ви все зробили  за законом, то боятися нема чого. Тому не варто нехтувати пропозицією отримати кошти для працівників.

Якщо ви бажаєте висловити свою думку з наболілих питань, внести пропозиції до законодавства, чекаємо на ваші листи за адресою: agredactor@vdpa.com.ua.