Приховування власності шляхом зміни реальних бенефіціарних власників

АБИ УНИКНУТИ ОБОВ’ЯЗКІВ ЗІ СПЛАТИ ПОДАТКІВ АБО ЗАВОЛОДІТИ ЧУЖИМИ ГРОШИМА, ШАХРАЇ ВДАЮТЬСЯ ДО БУДЬ-ЯКИХ ХИТРОЩІВ. НА ПРИКЛАДІ ЗМІНИ ЧАСТОК БЕНЕФІЦІАРНОЇ ВЛАСНОСТІ СТРАХОВОЇ КОМПАНІЇ ПОКАЖЕМО, ЯК ЗУХВАЛИМ ДІЛКАМ ВДАЛОСЯ НАГРІТИ РУКИ НА КОШТАХ СТРАХУВАЛЬНИКІВ. ЦЯ ІСТОРІЯ свідчить, ЯК ВАЖЛИВО УВАЖНО ВИВЧАТИ ДІЯЛЬНІСТЬ НЕ ТІЛЬКИ ПІДПРИЄМСТВА, А І ЙОГО ВЛАСНИКІВ

Послуговуючись метафорою, маємо наголосити: коли в полі зору вашої компанії з’являється новий контрагент, треба приглядатися до нього не просто крізь збільшувальне скло, а й навіть використати мікроскоп. Недбале ставлення до фінансових стосунків з новим «партнером», особливо, якщо він з’явився раптом або його порекомендувала стороння особа, може призвести до втрати коштів, які повернути буде важко або навіть і неможливо.

Про таку схему з використанням страхової компанії, яку оприлюднила Академія фінансового моніторингу Державної служби фінансового моніторингу України, ми і розкажемо.

Держслужба фінмоніторингу України за результатами проведеного розслідування виявила схему зміни номінальних утримувачів корпоративних прав. Вона була використана як інструмент уникнення відповідальності за невиконання фінансових зобов’язань юридичної особи, за організацію штучного банкрутства та приховування бенефіціарної власності.

Під час розслідування було простежено діяльність двох компаній, які є власниками 92 % акцій страхової компанії ПРАТ СК. Працівники Держфінмоніторингу встановили, що протягом всього двох днів Компанія А та Компанія Б  уклали низку типових договорів купівлі-продажу акцій останньої із шістьма фізичними та чотирма юридичними особами. При цьому акції було продано за ціною, значно меншою за їхню ринкову вартість. У результаті укладених угод частка кожного нового власника страхової компанії становила менше 10 %, що дало можливість згідно із законодавством не розкривати інформацію про власника істотного пакета акцій.

Приховування справжніх бенефіціарних власників
Схема. Приховування справжніх бенефіціарних власників

Покупці акцій ПРАТ СК мали низку негативних ознак: юридичні особи зареєстровані в один і той самий день лише за 10 днів до дати купівлі акцій. Крім того, вони мали спільну адресу, одноосібний посадово-засновницький склад. Фізичні особи не мали офіційно задекларованих доходів, кошти для придбання акцій вони внесли готівкою як поповнення власних рахунків та внесків до статутного капіталу юридичних осіб.

За інформацією, отриманою від правоохоронних та державних органів, встановлено, що надалі посадові особи компанії ПРАТ СК уклали договори купівлі-продажу неліквідних цінних паперів із підприємствами з ознаками фіктивності та на підставі них вивели з компанії значну суму коштів.

Таким чином, приховування справжніх бенефіціарних власників через переведення акцій компанії ПРАТ СК на підставних фізичних та юридичних осіб було здійснено з метою уникнення відповідальності за невиконання фінансових зобов’язань внаслідок штучного банкрутства та привласнення коштів страхувальників, сплачених компанії як страхові платежі.

Наразі правоохоронні органи здійснюють розслідування за ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).